Ankieta:
Co najbardziej liczy się dla Ciebie podczas zakupów ?
2012-10-17

Marnowanie żywności jest już poważnym problemem

 

W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 24% badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2011 r.). Jest to o 9 % mniej niż w roku 2010. Znacząco częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.

Wśród badanych, aż 75 % badanych przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.
 

Co według nas jest główną przyczyną marnowania żywności?
- przegapienie terminu przydatności do spożycia 39%
- zbyt duże porcje posiłków 34%
- zbyt duże zakupy 22%
- niewłaściwe przechowywanie 21%
- zakup złego jakościowego produktu 20 %
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań 5%
- inne 2%


Czy jesteśmy świadomi konsekwencji marnowania żywności?


Jeśli chodzi o skutki wyrzucania artykułów spożywczych, to 85% społeczeństwa ma świadomość, że wyrzucanie żywności dużo kosztuje, 71% uważa, że ma to szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, a 66% osób badanych stwierdza, że zmarnowana żywność ma istotny wpływ na wzrost cen żywności oraz 83 % badanych przyznaje, że marnowanie żywności jest problemem społecznym.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2005 roku "Upodobania kulinarne, nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie Polaków" wynika, że wyrzucanie żywności częściej zdarza się ludziom młodym, dobrze wykształconym, mieszkającym w wielkich miastach. Wyraźnie też powiązane jest z poziomem wysokości dochodów i oceną własnych warunków materialnych - im one lepsze, tym częstsze takie deklaracje.

drukuj